En reparation av ett franskt reseur som jag gjorde för ett tag sedan.
Jag upptäckte snart att spärrhjulens fyrkantiga hål samt fjäderbommarna var väldigt slitna. Spår av en tidigare reparation upptäcktes också.
För att fixa till detta gjorde jag så här:
Jag filade bort slitagen på fjäderbommarna först och såg till att måtten blev lika på bägge.
Sedan letade jag reda på en ny passande nyckel. Jag tog bort bladet på nyckeln och satte upp den i svarven. Svarvade rent och plant, stack av två bitar – något högre än spärrhjulets tjocklek.
Nu satte jag upp spärrhjulet i svarven och svarvade bort det fyrkantiga hålet, tog upp hålet tillräckligt för att mina ”fodringar” från nyckeln passade. Pressade fast fodringarna. Borrade två hål i skarven mellan foder och hjul så att jag kunde sätta i två stift. Detta för att fodret omöjligen skulle kunna vrida sig i spärrhjulet. Sedan lödde jag ihop alla delarna med tenn. (Tänk på att hårdlödning i mässing kan bli ödesdiger eftersom mässingen blir mjukglödgad i den höga värmen) Därefter svarvades allt rent.

Här syns tydligt hur slitet det fyrkantiga hålet är. Märket till vänster – ursvarvingen – är spår av en tidigare reparation där någon använt en körnare för att krympa hörnet.

Det ena av spärrhjulen reparerat. Stiften jag satt i för extra styrka syns tydligt. Rensvarvning väntar. Notera att änden på fyrkanten är polerad – ser snyggt ut.